Ιερά Μητρόπολις Θεσσαλονίκης

Θεσσαλονίκη

Δελφών & Μιαούλη, 546 42

2310 828989

Τηλέφωνο Ιερού Ναού

Διακονούντες

Διοικητική Διάρθρωση

Προϊστάμενος Ιερού Ναού:

Ο Πανοσιολογιώτατος
Αρχιμανδρίτης 
Νικόλαος Παπαγεωργίου

Εφημέριοι:

  1. Ο Πανοσιολογιώτατος
    Αρχιμανδρίτης Νικόλαος Παπαγεωργίου
  2. Ο Πανοσιολογιώτατος
    Αρχιμανδρίτης Άνθιμος Στάμου
  3. Ο Αιδεσιμολογιώτατος Πρωτοπρεσβύτερος Χρίστος Καζανάς
  4. Ο Αιδεσιμολογιώτατος Πρωτοπρεσβύτερος Ευστάθιος Καλπακίδης

Εκκλησιαστικό Συμβούλιο:

Πρόεδρος: Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης Νικόλαος Παπαγεωργίου

Αντιπρόεδρος: κ. Κωνσταντίνος Αποστολίδης

Γραμματέας: κ. Γεώργιος Τσαπόγας

Ταμίας: κ. Νικόλαος Φώτος

Μέλος: κ. Κωνσταντίνος Μιχαηλίδης

Φιλόπτωχο Ταμείο:

Πρόεδρος: Ο Πανοσιολογιώτατος
Αρχιμανδρίτης
Νικόλαος Παπαγεωργίου

Αντιπρόεδρος:  κ. Κωνσταντίνος Μιχαηλίδης

Γραμματέας: κα. Δομνίκη Μπαρμπαλιά

Ταμίας: κα. Στυλιανή Σαραογλάκη

Μέλη: 1. κα. Δήμητρα Κεντημένου, 2. κα. Ελπινίκη Γιαννάτου , 3. κα. Πολυχρονία Αποστολίδου και 4. κα. Φρόσω Χαριζάνου

Ερανική Επιτροπή:

Πρόεδρος: Ο Πανοσιολογιώτατος
Αρχιμανδρίτης 
Νικόλαος Παπαγεωργίου

Αντιπρόεδρος:  κα. Ελευθερία Νικάκη

Γραμματέας:  κα. Πολυχρονία Αποστολίδου

Ταμίας:   κα. Μαγδαληνή Ψάλτου

Μέλη: 1. κα. Γεωργία Μακούλη, 2. κα. Φανή Γκούτσικα, 3. κα. Στυλιανή Σαρογλάκη, 4. κα. Παναγιώτα Τζωρτζοπούλου, 5. κα. Δήμητρα Κεντημένου, 6. κα. Ευστρατία Νάιδου και 7. κα. Στυλιανή Σαρογλάκη 

 

Ιεροψάλτες:

Πρωτοψάλτης: Ο κ. Αλέξανδρος Δασκαλάκης

Λαμπαδάριος: Ο κ. Νικόλαος Χατζής

Βοηθοί: Οι κ.κ. Μιχαήλ Ιωαννίδης και Δημήτριος Φλέδος.

Νεωκόροι:

Ο κ. Παύλος Χρυσοβέργης
Ο κ. Ευάγγελος Γεροδήμου

Υπεύθυνος όλων των τμημάτων: Ο Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης Νικόλαος Παπαγεωργίου

Κατηχητικά:

Κατηχητές: κα. Γεωργία Τσιάρα, κα. Μαρία – Λουκία Ασλανίδου.

Κύκλο Μελέτης Αγίας Γραφής:

Κυκλάρχισσα: κα. Ευτυχία Κουλατζόγλου

Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής:

Διδάσκοντες: Ο κ. Αλέξανδρος Δασκαλάκης

Χορωδία Γυναικών:

Χοράρχης: Η κ. Μαρία Λαδά

Χορωδία «Έλληχος» (Μικτή χορωδία):

Χοράρχης: Ο κ. Δημήτριος Καλαμάρας.

Χορευτικά Τμήματα (Ενηλίκων, Νεανικό και Παιδικό):

Χοροδιδάσκαλος: Ο κ. Ιωάννης Αλεξίου

Τμήμα Ζωγραφικής:

Διδάσκων: Ο κ. Γεώργιος Φανάρας

Τμήμα Σκίτσου:

Διδάσκων: Ο κ. Γεώργιος Φανάρας

Τμήμα Αγιογραφίας:

Αγιογράφος: Ο κ. Γεώργιος Χαρίσης

«Άγιος Γελάσιος» (Θεατρική Ομάδα Παίδων):

Θεατρολόγος: Η κ. Κωνσταντίνος Γουργούλης

«Άγιος Γελάσιος» (Θεατρική Ομάδα Ενηλίκων):

Θεατρολόγος: Η κ. Κωνσταντίνος Γουργούλους

Τράπεζα Αίματος:

Διοργανωτές: Οι κ.κ. Χρήστος Γαλατάς, Ελένη Βάτκαλη, Φωτεινή Γιαννοπούλου, Άννα Μούτσου και Δήμητρα Λαφάρα.

Κοινωνικό Ιατρείο:

Συντονίστρια Ιατρός: Η κα. Αριστέα Αλεβίζου και Ο κ. Κωνσταντίνος Ματιάκης

«metaυποστήριξις» (Φροντιστηριακά Μαθήματα):

Καθηγητές διαφόρων ειδικοτήτων προσφέρουν αφιλοκερδώς τις γνώσεις τους στα Φροντιστηριακά μαθήματα συντονίστρια των καθηγητών είναι η κα. Κωνσταντίνα Αποστολίδου.

«Το Θαβώρ» (Κατασκήνωση):

Ομαδαρχες: Οι κ.κ. Παύλος Χρυσοβέργης, Φώτης Τόλα, Λουκία Ασλανίδου, Μαρία Κεσίδου, Γιώργος Τσαπόγας, Ιωάννα Οικονόμου, Αθανάσιος Οικονόμου, Γεώργιος Μουχτάρης, Γεώργιος Κατζός, Ελευθερία Παπαγεωργίου, Γεώργιος Ατογιάν, Μιχαηλ, Ατογιάν, Μιχαήλ Ιωαννίδης, Παναγιώτα Αλεξιάδου, Ραφαήλ Τόλα, Παίσιος Αναγνωστόπουλος, Ουρανία Χυτοπούλου, Αντώνιος Καραγκιοζίδης, Ιωάννης Χύτας, Μαρία Καζανά, Χαρίκλεια Μούτσου, Χρυσούλα Σταυρίδου, Γεώργιος Μακρίδης, Σωτηρία Πλιάτσικα, Αικατερίνα Αντωνιάδου, Αναστάσιος Νάσσης